بخش جراحی زنان

معرفی بخش جراحی زنان:

ارائه خدمات مراقبتی و ارتقای سلامت به بیماران با بیماری های داخلی زنان،جراحیهای زنان،مراقبتهای پس اززايمان طبيعي و سزارين دراين بخش انجام مي شود .بخش جراحی زنان مجموعا دارای 33 تخت در زمینه بستری و پذیرش از بیماران که مورد عمل جراحی سزارین و یا سایر اعمال جراحی های زنان و زایمان طبیعی قرار گرفته و مادران باردار که جهت درمان طبی مراجعه می کنند می باشد .

مدیریت بخش :

جناب آقای دکتر محمد محسن اخوان آذری به عنوان رئیس بخش جراحی زنان و آقای دکتر قنبر عباسی به عنوان مدیر گروه بخش زنان می باشند . همچنین خانم شادی شمس به عنوان سرپرستار مشغول به فعالیت می باشند .

ساختار بخش :

شامل 9 اتاق دو تخته و 13 اتاق خصوصي کاملا مجزا و 2 اتاق خصوصی با بهره مندی یک سالن مشترک و یک آشپزخانه دارای  مجموعا 33 تخت فعال می باشد . اتاقها با شماره های 202 -203  - 204 - 205 - 206 - 207- 211 - 212 -230 - 231 - 229- 228 - 227   اتاقهای خصوصی و اتاقهای 208 - 209 - 210 - 225 - 226 - 224 - 223 - 222 - 221 اتاقهای دوتخته و اتاق 201  شامل دو اتاق خصوصی در کنار هم با یک اتاق هال مشترک و یک آشپزخانه با امکانات و سرویس مبلمان و تلویزیون می باشد .

همچنین بخش دارای 2 اتاق تریتمنت ، 1 اتاق کار تمیز ، 1 اتاق کار کثیف ، 2 طی شورخانه ، 2 انبار ،2 سرویس بهداشتی ،1 اتاق رختکن پرسنل ،1 اتاق استراحت پرسنل ،1 اتاق نگهداری ویلچر و سوپربار و یک محوطه گلخانه  در بین دو استیشن پرستاری با  میز و صندلی که جهت جلسات بخش و گروه زنان مورد استفاده قرار میگیرد ، می باشد.

همچنین 2 عدد از اتاقهای بخش زنان به عنوان اتاق ایزوله جهت بستری بیماران عفونی و 1 عدد اتاق مجهز به وسایل مورد نیاز جهت بستری بیماران پره اکلاپسی در نظر گرفته شده است .

پرسنل بخش جراحی زنان :

شامل یک سرپرستار ،یک پرستار یا ماما به عنوان مسئول ثابت شیفت صبح در کنار مجموعا 25 پرستار و ماما ،16 کمک پرستار ، 2 منشی و 5 پرسنل خدمات در بخش  در شیفت های مختلف مشغول فعایت می باشند . معمولا شیفت های صبح شامل  7 پرستار یا ماما ، 4  کمک بهیار و دو منشی و شیفت های عصر شامل 4 پرستار یا ماما ، 4  کمک بهیار و شیفت شب شامل 4 پرستار یا ماما و 3 کمک بهیار می باشد  که طبق برنامه مشغول فعالیت می باشند .

امکانات  اتاقهاي بيماران بخش جراحی زنان :

همه اتاقها مجهز به يك تلویزیون نصب شده روبه روی تخت ، تلفن ، یخچال و سرويس بهداشتي و حمام هستند و بالاي هر تخت بيمار ساكشن سانترال و اكسيژن سانترال و زنگ مخصوص بيمار و يك پايه سرم متصل به تخت و ميز غذا در قسمت انتهايي هر تخت و یک كمد كوچك مخصوص بيمار وجود دارد و يك كمد بزرگ ديواري جهت وسايل بيماران و همچنين یک کاناپه تخت خواب شو جهت استراحت همراه بيمار در اتاقهای خصوصی و صندلی تا شو در کنار هر تخت در اتاق های دوتخته می باشد .

 اتاق ايزوله

در قسمت انتهاي راهروهای بخش (اتاقهای 212 و 231 ) بيماران عفوني بنابر درخواست پزشك در اتاق ايزوله بستري مي شوند ، اتاق ايزوله داراي دو درب ورودي يكي در قسمت راست جهت رفت و آمد بيمار و والدين و درب سمت چپ محل ورود پرسنل و پزشك مي باشد بعد ورودي درب سمت چپ يك راهروي مربع شكل وجود دارد در محل راهرو دستشويي جهت شستن دستها قبل از تماس با بيمار ، گان استريل ، ماسك دستكش جهت استفاده در تماس با بيمار ايزوله وجود دارد .

ساعت ملاقات :

ساعت ملاقات 6 ماهه اول 17:00 تا 15:00

ساعت ملاقات 6 ماهه دوم : 16:00 تا 14:00

آوردن اطفال زير 12 سال ممنوع مي باشد .

نحوه پذيرش بيمار :

به دو صورت مستقيم و غير مستقيم صورت مي گيرد :

  • مراحل پذیرش مستقیم :

در مورد بیماران موارد سزارین یا زایمان طبیعی ، کورتاژ تخلیه ای و سرکلاژ ، بیمار پس از تشکیل پرونده و رزرو تخت در بخش جراحی زنان ، ابتدا به اتاق زایمان رفته و پس از انجام عمل همراه با پرستار به بخش زنان انتقال می یابد .

در پذيرش مستقيم از مطب یا کلینیک، بیمار پس مراجعه به پذیرش بستری تشکیل پرونده میدهد و به همراه منشی پذیرش به بخش وارد می شود .

  • مراحل پذيرش غير مستقيم :

بيمار با برگه دستور بستري پزشك مقيم اورژانس به پذيرش مراجعه میکند و پس از تشکیل پرونده و هماهنگي بخش اورژانس با بخش زنان جهت گرفتن تخت،بیمار به همراه پرستار اورژانس به بخش مراجعه میکند .

اقدامات پرستاري پس از ورود بيمار به بخش زنان :

در هر دو مورد پذيرش مستقيم و غير مستقيم پرونده تشكيل مي شود و پس از تماس با پزشک معالج و با اطلاع از قد و وزن بیمار ، اقدامات لازم جهت بیمار انجام خواهد شد . در مورد موارد جراحی با هماهنگی پزشک و پس از اطلاع از نوع و ساعت عمل ، برگه اطلاع به اتاق عمل کامل شده و به اتاق عمل فرستاده می شود و در صورت صلاحدید و نیاز پزشک معالج اقداماتی مانند رزرو خون و آزمایشات روتین و یا خاص ، مشاوره ، نوار قلب ، گرافی قفسه سینه ، گرفتن IV و تزریق های پروفلاکسی ، شیو ناحیه عمل و .. انجام شده و پس از اخذ رضایت هتی مورد نیاز از بیمار و همراه، نهایتا در روز عمل ، بیمار با پوشیدن گان و به صورت NPO به همراه پرستار و کمک بهیار راهی اتاق عمل میشوند .

در مورد بیماران تحت نظر اقدامات لازم با دستور پزشک معالج انجام خواهد شد که عموما به صورت چک و کنترل علائم حیاتی بدن ، چک IO  ، چک FHR ، چک  NST ، انجام سونوگرافی های لازم ، مشاوره ها و سایر دستورات لازم انجام داده خواهد شد .

 آموزش شیردهی :

در بخش جراحی زنان با توجه به شرایط اکثر بیماران که زایمان انجام داده اند تمامی مراحل آموزش شیردهی از بدو تولد نوزاد تا هنگام ترخیص به طور کامل از طریق پرستاران محترم بخش به صورت کاملا و مداوم در طول زمان بستری انجام میشود و کلیه آموزش های لازم و فراگیر در این زمینه جهت رفع مشکلات مادران داده میشود .