روز جهاني ماما

به مناسبت گراميداشت روز جهاني ماما 15 ارديبهشت ماه 96 برابر با 5 مي جشن كوچكي در بيمارستان لاله جهت تقدير ازماماهاي گرامي برگزار شد.

شعار روز جهانی مامای سال 2017 " ماماها ، مادران و خانواده ها : همراه هم در طول زندگی " می باشد.

شعار روز جهانی ماما نشان می دهد که مراقبت مامایی، آمیزه ای از علم و هنر می­باشد. مراقبت مامایی ، جامع و بر پایه  آگاهی جامعه، فرهنگ، مذهب، تجربه های جسمی و روانی زنان است. ماماها مراقبت های ضروری را جهت مادر باردار همراه با احترام به فرهنگ و خرده فرهنگ ها فراهم می سازند و کلیه تجارب عینی و انتزاعی خود را در ارائه خدمت به دختران جامعه به کار می گیرند. ماماها انتظارات واقع­بینانه مادران در مورد  زایمان را در جامعه تقویت می­کنند.ماماها از دانش حرفه­ای­ خود برای انجام زایمان ایمن و فیزیولوژیک در هر شرایطی  و همچنین در هرفرهنگی  استفاده می­کنند.
این شعار بیانگر این موضوع است که حیطه خدمات مامایی بسیار وسیع‌ و در گستره عمر از ابتدای تولد تا انتهای عمر می باشد وحوزه های متفاوت بهداشتی از قبیل بهداشت باروری، مشاوره، آموزش در دوران قبل از بلوغ ، بلوغ، ازدواج، بارداری و یائسگی را در برمی گیرد. از سویی  این آموزش‌ها تضمین کننده سلامت خانواده ها است.
تلاش در جهت ارتقای جایگاه وهویت مامایی در سطح جهان در راستای دستیابی به کاهش میزان مرگ ومیر  و عوارض جسمی / روانی مادر و نوزاد یکی از اهداف بلند مدت کنفدراسیون می باشد که کلیه کشورها را ملزم به احیای نقش ماما در زنجیره ارائه خدمات سلامت مادر و نوزاد به عنوان یکی از مهمترین حلقه های این زنجیره می نماید.
در کشور ما نیز صنوف مامایی همگام با خط مشی های کنفدراسیون ، اقداماتی را در راستای پررنگ سازی این رشته و اهمیت آن در سیستم مراقبتی مادر ونوزاد به ثمر رسانده اند و این نقش در آخرین ویرایش شرح وظایف مامایی از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به خوبی دیده شده است. بی تردید ماماها در توسعه و اجرای سیاست­های ارتقا سلامت مادران و خانواده ها مشارکت صادقانه ای دارند همانگونه که شعار جهانی روز ماما به این موضوع اشاره دارد.

تور مجازی بیمارستان لاله