آنچه بيماران دياليزي بايد بدانند

توصيه هاي غذايي

به بيماران دياليزي توصيه مي شود غذاي پر پروتئين مصرف كنند،‌ مگر در مواردي كه پزشك مصرف آنها را منع كند.

مصرف ويتامين ها  جز آنها كه توسط پزشك توصيه مي شود ضرورتي ندارد .

ميوه جات مي توانند مصرف شوند .فقط ميوه هاي آبدار طبق نظر پزشك و به خصوص روز دياليز بلامانع است. بسته به شرايط بيماري قلبي،‌فشارخون و ورم ميزان مصرف مايعات توسط پزشك تعيين مي شود.

در مجموع بايد تلاش شود اضافه وزن بين دو دياليز در روزهاي هفته بيش از 2 تا 5/2 كيلوگرم نباشدو در روزهاي آخر هفته تا حداكثر 3 كيلوگرم مي تواند تحمل شود.

نمك اصلاً‌ نبايد مصرف شود ومصرف آب بستگي به ميزان تشنگي دارد .اما در مجموع توصيه مي شود روزانه حداكثر يك ليتر آب  مصرف شود.

داروها

داروهاي مورد نياز بيماران دياليز توسط پزشك دياليز تجويز مي شود و هر ماه مورد تجديد نظر قرار مي گيرد. داروهاي مورد استفاده معمولاً‌ جهت خون سازي ،جلوگيري از بيماريهاي استخواني ،‌جلوگيري از بيماري قلبي و كنترل فشارخون است .

فعاليت بدني

ورزشهاي ملايم و مداوم توصيه مي شود. هر ورزشي كه بيمار دوست داشته باشد مي تواند انجام بدهد .

اما ورزش هاي سنگين مانند وزنه برداري و كشتي توصيه نمي شود. بهترين ورزش دويدن،‌ شنا كردن و دوچرخه سواري است.

مسائل روحي و روابط اجتماعي

بيماران دياليزي گمان مي كنند با اين درمان به انساني منزوي تبديل مي شوند در حاليكه چنين نيست و در صورتيكه بيماران اراده كنند زندگي آنها با قبل از دياليز تفاوت چنداني نخواهد داشت .

خانواده بيماران هم نقش مهمي در اين رابطه دارند.در صورت وجود هر مشكل،بیمار می تواند آن را با پرسنل دياليز در ميان بگذارد. پرسنل دیالیز از طريق مشاوره با متخصصان مربوطه در حل مشكل بیمارشما كوشش خواهند كرد. يكي از مهمترين مشكلات بيماران از لحاظ رواني رابطه جنسي است كه دراين بخاطر فرهنگ خاص مردم بيماران از بيان آن ابا دارند معمولاً همه بيماران دياليزي از اين مشكل رنج مي برند اين مشكلات با اقدامات درماني قابل كنترل هستند.

 

حاملگي و پيشگيري از حاملگي

بسياري از بيماران دياليزي قدرت بارداري خود را از دست مي دهند .كه تنها پس از  پيوند كليه قابل برگشت است .اما عده اي همچنان مي توانند باردار شوند.

در صورت تمايل به پيشگيري از حاملگي ، پزشكان متخصص بهترين راه را به بيماران پيشنهاد خواهند كرد.

سفر و تعطيلات

خوشبختانه با گسترش مراكز دياليز در سراسر كشور اين امكان براي بيماران وجود دارد كه به هر نقطه كشور كه مي خواهند سفر كنند. فقط لازم است مدتي قبل از سفر موضوع را با پرسنل دياليز در ميان بگذارند تا آنها هماهنگي با مركز دياليز مورد نظر شما را داشته باشند.

توصيه مي شود حتماً‌ از مركز دياليز مبداء معرفي نامه اي شامل شرح حال مختصر شما و توصيه هاي مربوط به دياليز و داروهاي مورد نياز بیمار را دريافت شود تا مركز دياليز مقصد به خوبي از عهده كار بیمار بر آيد.

تور مجازی بیمارستان لاله