ماموگرافي

 

اتاق ماموگرافي در سمت چپ راهرو ورودي اتاق 105 قرار دارد  . از طريق پنجره كوچكي كه بين اتاق اكسپوز و ماموگرافي است ، مي توان در هنگام اكسپوز ، بيمار را تحت نظر داشت .

 

مركز تصويربرداري بيمارستان لاله افتخار دارد با استفاده از آخرين تكنولوژي روز دستگاه ماموگرافي شركت زيمنس كه قابليت تصويربرداري توموگرافي ( سه بعدي ) و امكان انجام بيوپسي تحت هدايت ماموگرافي به صورت core needle  بيوپسي و وكيوم بيوپسي رادارا ميباشد در جهت ارتقا سطح خدمت رساني به بانوان محترم گام بردارد

لازم به ذكر است انجام ماموگرافي در اين مركز به صورت كاملا بدون  درد انجام ميگيرد و ميزان دز دريافتي مراجعين محترم با  استفاده از تكنولوژي prime   شركت زيمنس به ميزان 30 درصد كاهش ميابد .

 

یکی از مهمترین و موثرترین راه های تشخیص سرطان سینه به خصوص در مراحل اولیه بیماری انجام ماموگرافی است و یکی از موثرترین راه های مبارزه با این بیماری تشخیص آن در مراحل اولیه پیدایش سرطان می باشد  .

 

ماموگرافی انجام یک رادیوگرافی از نسج نرم پستان می باشد که عمدتا به منظور شناسایی و تشخیص سرطان پستان و نیز به منظور ارزیابی تود های قابل لمس و ضایعات غیر قابل لمس پستان مورد استفاده قرار می گیرد .

 

 انجام تصویربربرداری ماموگرافی در خانمهای بالای چهل سال هر دو سال یکبار توصیه می شود . خانمهایی که افراد درجه یک آنها (مادر یا خواهر) سابقه سرطان پستان دارند , ازسن 40 سالگی  به بالا انجام ماموگرافی سالانه توصیه می شود  . بهترین زمان انجام ماموگرافی هفته اول پریود می باشد . 

کاربرد ماموگرافی

 

غربالگری بانوان  بالای 40 سال از نظر سرطان پستان

ارزیابی بیمارانی که توده مشکوک در پستان دارند

پیگیری درمان بیماران رادیوتراپی یا مستکتومی شده

پیگیری پستان مقابل در فردی که یک سینه مبتلا به سرطان را برداشته

بيوپسي توده هاي پستاني و ميكروكلسيفيكاسيونها تحت ماموگرافي كه مختص دستگاههاي خاص رايولوژي ميباشد

انجام توموگرافي پستان

 

 

ماموگرافی دیجیتال چيست

در ماموگرافی دیجیتال تصاویر اشعه ایکس بصورت فایل  دیجیتال کامپیوتری ذخیره می شود .  این تکنولوژی نسبت به ماموگرافی معمولی بسیار سودمند می باشد و به  متخصص رادیولوژی  امکان بزرگنمایی یا  تنظیم تیره ویا روشن کردن تصاویر جهت بررسی ناهنجاریهایی که بصورت معمول دیده نمی شود را می دهد علاوه بر اين ميزان اشعه در اين روش نسبت به ماموگرافي آنالوگ به شدت كاهش ميابد و كيفيت تصاوير بالايي را در نهايت خواهيم داشت.

با ذخیره کردن تصاویرماموگرافی بر روی CD امکان دسترسی آسان به تصاویر و نمایش آن در هر پایانه کامپیوتری   در هر مرکز درمانی جهت مشاوره  و درمان را می دهد . تصاویر ماموگرافی دیجیتال در کمتر از 5 ثانیه آماده می شود بنابراين زمان انجام ماوگرافي بسيار كم ميباشد .

 

در چه مواردي جهت بيوپسي از ماموگرافي استفاده ميشود

بطور كلي بيو پسي از توده هاي پستاني تحت هدايت سونوگرافي ام ار اي و ماموگرافي قابل انجام است ولي تمايز بيوپسي با دستگاه ماموگرافي در بيوپسي از ميكروكلسيفيكاسونها ميباشد كه اصولا در تصاوير ام ار اي و محدوده فركانس سونوگرافي ديده نميشوند لذا نياز به دستگاه ماموگرافي ميباشد تا بتواند با يكي از روشهاي وكيوم بيوپسي ياcore needle   بيوبسي امكان انجام نمونه برداري از ميكروكلسيفيكاسيونهاي بسيار ريز در حد يك ميليمتر را دارا باشد .

 

توموگرافي پستان چيست و چه كابردي دارد

تصويربرداري در ماموگرافي به صورت استاندارد به صورت تك بعدي و از دو الي سه جهت براي هر پستان تهيه  ميشود

طبق تحقيقات انجام شده به اثبات رسيده در مواردي توده ها و ضايعات بدخيم در وراي توده و يا ضايعات خوشخيم قرار گرفته و امكان مشاهده آنها وجود ندارد براي همين نياز به دستگاهي احساس شد كه بتواند به صورت لايه برداري و در حقيقت از جهات مختلف پستان را مورد ارزيابي راديوگرافي قرار دهد و از طرفي ميزان مجموع دز دريافتي بيمار از ميزان دز ماموگرافي معمول بالاتر نباشد براي انجام اين مهم توموگرافي پستان پيشنهاد ميگردد . توموگرافي با دقت بالا امكان جداكردن ضايعات از يكديگر و تشخيص با دقت بالا را فراهم مينمايد .

 

تمايز ماموگرافي مركز تصويربرداري  بيمارستان لاله

 

مركز تصويربرداري بيمارستان لاله افتخار دارد با استفاده از آخرين تكنولوژي روز دستگاه ماموگرافي شركت زيمنس كه قابليت تصويربرداري توموگرافي ( سه بعدي ) و امكان انجام بيوپسي تحت هدايت ماموگرافي به صورت core needle  بيوپسي و وكيوم بيوپسي رادارا ميباشد در جهت ارتقا سطح خدمت رساني به بانوان محترم گام بردارد

لازم به ذكر است انجام ماموگرافي در اين مركز به صورت كاملا بدون  درد انجام ميگيرد و ميزان دز دريافتي مراجعين محترم با  استفاده از تكنولوژي PRIME شركت زيمنس به ميزان 30 درصد كاهش ميابد .

 

 مشخصات فني دستگاه ماموگرافي :

 

Type: PLANMED SOPHIE

Rated : 35KV   91MA   / 29KV  110MA

Focal Spot size : 0 - 1.5 – 3 mm

Filtration : 30 µ Mo

 

 

 

 

 

تور مجازی بیمارستان لاله