M R I

 

معرفي بخش MRI
 

بخش MRI  جديدترين بخش تصويربرداري لاله مي باشد كه در اسفند ماه سال 89 شروع به كار كرده است ، دستگاه ما در حال حاضر با قدرت 1.5T قابليت انجام روش هاي جديد تصويربرداري را دارا مي باشد مانند :

 1. MRI  اوربيت و گوش با كيفيت بالا و پروتكلهاي تخصصي ،
 2. Planning –MRI قبل و بعد از عمل با كيفيت بالا ،
 3. ديفيوژن مغز با قدرت بالا ،
 4. فيوژن تصاوير
 5. آنژيوگرافي هر ارگان با سرعت بالا، ماموگرافي ازسينه به صورت ديناميك و با تزريق وديفيوژن ،
 6. 3 Phasic شكم .      

اين بخش شامل اتاق مگنت ، اتاق كنترل ، اتاق آماده سازي و ريكاوري بيمار اتاق تكنيك و رختكن واتاق گزارش MRI مي باشد.

 

 
اتاق مگنت :

    اين اتاق اصلي ترين اتاق بخش MRI است كه در آن مگنت  دستگاه MRI و تخت قرار دارد. بايد توجه داشت كه ورودهرگونه جسم فلزي كه خاصيت مغناطيسي  دارد به درون اين اتاق ممنوع است وتمامي تجهيزات اين اتاق MR Compatible  مي باشد .

 

 

ام ار اي يا روش تصويربرداري با تشديد مغناطيسي  MAGNETIC RESONANCE IMAGING ( MRI )  يكي از روشهاي پيشرفته تصويربرداري پزشكي است با استفاده از اين روش ميتوان تصوير بافت درون بدن راديد .

 

طرز کار ام آر آی چیست

 

امواج مورد استفاده در ام آر آی از جنس امواج رادیویی و مغناطیسی هستند که ضرری برای بدن ندارند. ام آر آی از این واقعیت فیزیکی استفاده میکند که پروتون هایی که در هسته اتم ها قرار گرفته اند مانند کره زمین در حول محور ود با سرعت زیادی میچرخند و در نتیجه یک میدان معناطیسی در اطراف خود تشکیل میدهند .

در ام آر آی بیمار در یک میدان مغناطیسی بسیار قوی قرار میگیرد . این میدان موجب میشود محور چرخش پروتون های هسته اتم ها در تمام بافت های بدن ( بخصوص پروتون هایی که در هسته مولکول آب قرار دارند ) در امتداد خطوط میدان مغناطیسی ام آر آی قرار گیرند .

سپس امواج رادیویی خاصی به سوی بدن بیمار تابانده میشود . این امواج که بصورت پالس فرستاده میشوند موجب میگردند تا محور چرخش پروتون ها کمی تغییر کند .

با اتمام پالس ردیویی ، محور چرخش پروتون مجددا در امتداد خطوط میدان مغناطیس برمیگردد . این برگشت موجب ایجاد یک موج رادیویی ( الکترومغتاطیسی ) جدید میشود .

سپس این امواج رادیویی ثانویه که از تک تک پروتون ها ساطع میشوند به توسط گیرنده های دستگاه ام آر آی دریافت شده و به کامپیوتر آن ارسال میگردند . کامپیوتر ام آر آی بسیار پرقدرت و با توان محاسباتی بالا است .

در این کامپیوتر امواج دریافت شده بسرعت تحلیل شده و سپس تصاویری براساس این تحلیل ها ساخته میشود که پزشک آنها را بر روی مانیتور دستگاه میبیند و در صورت لزوم آنها را چاپ میکند .

در کامپیوتر ام ار آی مشخص میشود که چه جاهایی از بدن موج رادیویی بیشتری از خود ساطع کرده اند . هرچه شدت موج دریافتی از نقطه ای از بدن بیشتر باشد نشانه تراکم بیشتر پروتون در آن نقطه است و چون فراوان ترین اتم بدن که پروتون دارد اتم هیدروژنی است که در مولکول آب قرار دارد پس هرجایی که موج رادیویی بیشتری ارسال کرده است در واقع آب بیشتری داشته است

در واقع کاری که ام آر آی انجام میدهد اینست که نشان دهد در چه نقاطی ار بدن آب بیشتری وجود دارد . چون غلظت مولکول آب در بافت های بدن متفاوت است و با بیمار شدن بافت ها این غلظت باز هم تغییر میکند میتوان با استفاده از اطلاعات دریافتی تصویر بسیار دقیقی از شکل بافت های گوناگون بدن ایجاد کرد .

 

ام آر آی یک روش تصویربرداری دقیق و پرقدرت برای تشخیص مشکلات و بیماری های بافت های بدن است

یکی از نقاط تمایز این روش با سی تی اسکن در این است که در ام آر آی تصاویر بافت های نرم مانند غضروف ، تاندون ، لیگامان ، عصب و رگ ها بسیار واضح و دقیق دیده میشوند و این روش تصویربرداری بخصوص برای تشخیص بیماری های این بافت ها مفید است .

پس از ام آر آی بیشتر در بررسی مشکلات بافت های نرم بدن استفاده شده در حالیکه سی تی اسکن بیشتر برای بررسی استخوان ها و ضایعات و آسیب های آن مفید است .

 

آیا ام ار آی روش خطرناک یا بی خطری است

 

در صورتی که اصول ایمنی رعایت شوند ام آر آی روش تصویربرداری بسیار ایمن و کم خطری است. سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر ام آر آی انجام میدهند . انجام  ام آر آی کاملا بدون درد است و عارضه کوتاه مدت یا بلند مدت شناخته شده ای ندارد

همانطور که ذکر شد ام آر آی از یک میدان مغناطیسی بسیار پرقدرت استفاده میکند . در صورتی که اشیاء فلزی در این میدان مغناطیسی قرار گیرند حرکت میکنند . حرکت این اشیاء میتواند موجب آسیب به بیمار شود

پس در اطاق ام آر آی نباید هیچ جسم فلزی باشد . اگر بیمار وسیله فلزی با خود دارد باید آن را خارج از اطاق ام آر آی از خود جدا کند . ساعت ، جواهرات و بعضی از قسمت های لباس ها فلزی هستند .

.

گلوله های فلزی یا ترکش در بدن بیمار هم میتواند همین مشکل را ایجاد کند . در کسانی که از سمعک استفاده میکنند و یا در کسانی که پیس میکر قلبی دارند امواج مغناطیس ام ار آی میتواند در کارکرد این دستگاه ها ایجاد اختلال کند .

 

برای انجام ام آر آی باید به چه نکاتی توجه کرد

 

ام آر آی از یک میدان مغناطیسی بسیار پرقدرت استفاده میکند و اجسام فلزی در این میدان حرکت میکنند پس هیچ جسم فلزی نباید به همراه بیمار وارد اطاق ام ار آی شود .

بهتر است بیمار ساعت و جواهرات خود را در منزل گذاشته و به همراه نیاورد. در بعضی موارد آرایشی مواد فلزی وجود دارد پس به بیمار توصیه میشود از موارد آرایشی استفاده نکند .

لباسی که بیمار به تن دارد نباید هیچ قسمت فلزی داشته باشد . بعضی دکمه ها و گیره ها فلزی هستند .

اجسام زیر نیاید به داخل اطاق ام آر آی بیایند

 • پول یا کارت اعتباری
 • اجسام الکترونیک مانند تلفن همراه
 • ساعت یا جواهرات
 • کلید، سکه و یا قلم
 • گیره های مو
 • لباس هایی که حاوی دکمه، گیره، قلاب، زیپ و یا نخ هایی باشند که در آنها فلز وجود داشته باشد

 

برای اطمینان از وارد نشدن اجسام فلزی به اطاق ام آر آی معمولا از بیمار میخواهند تا تمام لباس های خود را خارج کرده و یک دست لباس طبی یک بار مصرف به وی داده تا بر تن کند .

سپس بیمار بدون هیچ چیز دیگری وارد اطاق ام آر آی میشود . با این وجود ممکن است به هر دلیلی اشیاء فلزی درون بدن بیمار باشند . پس از هر بیماری که قصد انجام ام آر آی دارد در مورد وجود اجسام زیر در بدن وی از او سوال میشود

 

 اگر باردار هستید باید آن را به تکنیسن ام آر آی اطلاع دهید .

 

 

ام آر آی چگونه انجام میشود

دستگاه ام آر آی معمولا به شکل یک اطاقک کوچک است که تونلی در درون آن وجود دارد . تختی در جلوی این تونل قرار دارد که میتواند به درون آن حرکت کند .

برای انجام ام آر آی بیمار روی تخت دراز میکشد و سپس به داخل تونل میرود . در مدت انجام تصویربرداری تخت بیمار در داخل تونل حرکت میکند. مدت تصویربرداری با ام آر آی طولانی تر از سی تی اسکن است . این مدت معمولا بین ۴۵-۱۵ دقیقه است .

گاهی ممکن است این مدت تا یک ساعت هم طول بکشد . بیمار در مدت کار کردن دستگاه باید آرام و بیحرکت باشد . حرکت بیمار موجب میشود تا تصویر بدست آمده محو و غیر دقیق باشد .

در حین انجام ام آر آی بیمار میتواند به راحتی تنفس کند . البته ممکن است در لحظاتی تکنیسن از بیمار بخواهد تا چند لحظه نفس خود را نگه دارد .

در حین انجام ام آر آی ممکن است صداهای بلندی از دستگاه شنیده شود که طبیعی است و نباید موجب نگرانی بیمار شود . ممکن است قبل از انجام ام آر آی بر روی گوش های بیمار گوشی گذاشته شود تا صدای کمتری به گوش وی برسد .

شما در اطاق ام آر آی تنها هستید ولی تکنیسین ام آر آی شما را میبیند و صدای شما را میشنود . پس هر گاه به کمک احتیاج داشتید صحبت کرده و ان را میگویید علاوه بر اين به شما وسيله اي داده ميشود تا در صورت لزوم با فشردن آن مانع از ادامه انجام ام ار اي شويد و فرايند تصويربرداري توسط تكنسين متوقف ميشود .

ممکن است قبل و يا حين  انجام ام آر آی دارویی به بیمار تزربق شود . اگر بیمار به بعضی داروها حساسیت دارد حتما قبل از تزریق دارو باید آن را به اطلاع پرسنل پزشکی حاضر در اطاق ام آر آی برساند. اگر بعد از تزریق بیمار احساس بدحالی کرد باید آن را فورا به پرسنل پزشکی اطلاع دهد

.

ام آر آی مغز ، اوربیت و عصب بینایی ، عصب بویایی

 

ام آر آی گوش جهت کاشت حلزون

 

ام آر آی با تزریق با ماده حاجب

 

ام آر آی با بیهوشی

 

ام آر آنژیوگرافی عروق مغز و گردن ، اندام فوقانی ، ریه ، شکم و لگن و اندام تحتانی ، ام آر آنژیوگرافی عروق کلیه

 

ام آر وی ونوگرافی عروق مغز و گردن ، اندام فوقانی ، توراکس شکم و لگن و اندام تحتانی

 

ام آر ام ماموگرافی و ام آر آی از نواحی AXILLARY

 

ام ار آی جفت و جنین

 

ام آر ای داینامیک از هیپوفیز و کبد

 

ام آر آرتروگرافی از تمام مفاصل

 

ام آر آی مفاصل و اندام ها ، ام آر ای مفاصل ساکروایلیاک و TMJ ، ام آر ای ستون و فقرات بصورت مجزا و یکپارچه

 

ام آر آی از شکم و لگن بررسی ارگانها  MRCP

 

ام آر آی از شکم و لگن جهت  STAGING

 

ام آر فسیتولوگرافی و بررسی آبسه های لگنی

 

ام آر وی بررسی کلیه و مثانه و سیستم ادراری

 

 

مراجعين محترم مركز تصويربرداري بيمارستان لاله

خواهشمند است با مطالعه موارد مهم ذكر شده در متن زير به ما در ارايه خدمات بهتر ياري رسانيد .

1. پذيرش ام ار اي همه روزه از ساعت 7 صبح الي ساعت 20 شب انجام ميپذيرد .

2. جهت هماهنگي براي مراجعه به بخش تصويربرداري براي ام ار اي  و تعيين وقت روزانه با شماره 88095474 تماس حاصل فرماييد

3. جهت انجام ام اراي  با تزريق نيازي به ناشتايي بيمار به مدت طولاني نميباشد فقط كافيست يك ساعت قبل از مراجعه چيزي ميل نكنيد .

4. در صورتيكه ام ار اي از شكم و لگن داريد و مربوط به بيماريهاي آندومتريوز كاف واژن و يا كانسر سرويكس ميباشد و شما مجرد نميباشيد بايد در زمان غير از سيكل ماهيانه جهت انجام ام ار اي مراجعه نماييد ( ميتوانيد با پزشك خود چك كنيد) به اين علت كه براي بررسي اين نوع از بيماريها نياز به تزريق ژل واژينال ميباشد و در ايام سيكل نميتوان تزريق واژينال را انجام داد ,.براي افراد مجرد نيز كلا تزريق واژينال انجام نميگيرد.همچنين جهت انجام ام ار اي با تزريق ژل واژينال براي افرادي كه نمونه برداري انجام داده اند ميبايست پس از برداشتن تامپوند جهت ام ار اي مراجعه نمايند  ( 24 ساعت بعد )

5.  چنانچه  ام ار اي از سينه داريد نياز به آمادگي خاصي نميباشد .

6. براي ريپورت ام ار اي همراه داشتن تمامي مدارك مرتبط با بيماري نظير ازمايشCA125  جواب سونوگرافي پاتولوژي جواب سي تي اسكن و يا ام ار اي قبلي  و يا تست پاپ اسمير الزامي است در صورتيكه هريك از مدارك فوق جوابش اماده نيست ويا همراهتان نميباشد بلافاصله پس از انجام ام ار اي آنها را تحويل واحد ام ار اي نماييد .

7.از انجا كه پذيرش ام ار اي در اين مركز براي رفاه حال مراجعين به صورت روزانه و بدون تعيين وقت قبلي انجام ميگيرد حداقل سه ساعت وقت براي انجام كار خود پس از پذيرش درنظر بگيريد. زمان تصويربرداري ام ار اي شكم لگن حدود 40 دقيقه و ام ار اي سينه 30 دقيقه ميباشد .خواهشمند است با ما در ارايه تصاوير با كيفيت همكاري لازم را داشته باشيد.

8. جهت انجام مشاوره خواهشمند است تمامي مدارك ذكر شده ( ام ار اي و سي تي اسكن و ماموگرافي به صورت CD ) تحويل بخش جوابدهي مركز تصويربرداري بيمارستان لاله گردد .از پذيرش مشاوره كه بدون تحويل CD تصاوير باشد معذور ميباشيم . ممكن است ارايه مشاوره نيازمند به انجام سونوگرافي توسط خود پزشك مشاوره دهنده و يا انجام ام ار اي در مركز تصويربرداري بيمارستان لاله باشد.حداقل زمان براي دريافت زمان مشاوره بين 3 الي 6 روز كاري درصورت تحويل تمامي مدارك و كامل بودن آن است .در هنگام پذيرش براي مشاوره شماره تلفني را به همكاران بخش اعلام نماييد كه بيمار و يا بستگان درجه يك وي پاسخگو باشند

توصيه ميشود به علت رعايت پرتكلهاي درخواستي پزشك مشاوره دهنده در ساير مراكز فرايند تصويربرداري در مركز تصويربرداري بيمارستان لاله انجام شود تا حداقل زمان براي دريافت نتيجه ممكن گردد .

9.جهت انجام سونوگرافي همراه داشتن تمامي مدارك ( عكس ماموگرافي گزارش بيوپسي آزمايش توموماركر و... ) الزامي ميباشد.و براي انجام سونوگرافي نياز به تعيين وقت قبلي ميباشد

 

 

 

 

 

 

مشخصات دستگاه MRI :T          Siemenc   1.5    

 

 

 

 

تور مجازی بیمارستان لاله