بيوپسي پستان

 

بیوپسی پستان

بیوپسی پستان یا نمونه گیری، زمانی که بافتی در پستان مشکوک است انجام می شود. با بیوپسی می توان بافت های مشکوک در پستان را برداشت و مورد آزمایش قرار داد، بیوپسی پستان را به شکل سرپایی انجام می دهند .

برای اینکه جراح مطمئن شود شخص به سرطان پستان مبتلا است حتما باید نمونه برداری انجام شود ، نوع بیوپسی به عوامل مختلفی وابسته است، یکی از عواملی که در نوع بیوپسی تاثیر گذار است محل توده، منطقه مشکوک و اندازه توده می باشد .

 

 

انواع بیوپسی پستان

  • سوزنی
  • سوزنی با سوزن ظریف
  • سوزنی با سوزن کلفت
  • سوزنی هسته

بیوپسی سوزنی

در این نوع نمونه برداری جراح سینه تلاش می کند که در مرحله اول توده های مشکوک را بردارد، این نوع نمونه برداری به دو روش قابل انجام است و معمولاَ در این نمونه برداری ناراحتی کمتری وجود دارد .

بیوپسی سوزنی با سوزن ظریف

به بیوپسی سوزنی در علم پزشکی  Fine Needle Aspiration Biopsy  نیز گفته می شود، این بیوپسی را جراح سینه، پاتولوژیست و رادیولوژیست نیز انجام می دهند .

مراحل بیوپسی با سوزن ظریف

در ابتدا با بی حسی موضعی این کار انجام می شود، سپس با کمک یک سوزن باریک یک نمونه اندک از بافت پستان برداشته می شود، بهتر است بدانید که نمونه برداشته شده بسیار کم است حتی از نمونه گیری خون کمتر است .

نمونه برداری یا همان بیوپسی دردی ندارد و اینکه بیمار دچار کبودی یا عفونت شود بسیار اندک است .

در صورتی می توان بیان کرد که شخص دچار توده کیست شده است که در زمان مکش سرنگ مقدار زیادی مایع شفاف خارج شود، البته مایع کیست می تواند خونابه ای یا کدر یا شفاف باشد .

در صورتی نمونه گیری آسان می باشد که توده قابل لمس باشد، در صورتی که توده خیلی کوچک باشد نمونه گیری با سونوگرافی انجام میشود که به آن بیوپسی تحت گاید سونوگرافی می گویند .

در برخی مواقع همراه با ماموگرافی سه بعدی بیوپسی انجام می شود.

بیوپسی سوزنی سینه با سوزن کلفت

این بیوپسی با سوزن های مخصوصی انجام می شود، جراح سینه در مطب یا کلینیک این نمونه برداری را انجام می دهد .

برای اینکه نمونه گیری کامل شود، نیاز است که در برخی مواقع سه تا شش بار جابجا شوند، این نوع بیوپسی بدون بی هوشی با بی حسی قابل انجام است .

مزایا بیوپسی سوزنی سوزنی با سوزن کلفت

در این نمونه برداری می توان وضعیت گیرنده های سلولی و نوع تومور سینه و درجه تومور را مشخص نمود، اما در این روش نمی توان تشخیص داد که ماهیت سرطان غیرمهاجم یا مهاجم است .

بیوپسی سوزنی هسته

در این روش معمولاَ از بافت های منطقه غیر طبیعی پستان نمونه برداری انجام می شود و برای خارج کردن و نمونه برداری از سوزن های بزرگتر و توخالی تر استفاده می شود .

 CNB نام دیگر این نمونه برداری است، برای خارج کردن هسته معمولاَ از سه تا شش سوزن استفاده می کند .

در این نمونه برداری ممکن است که کبودی حاصل شود اما خارج از پستان یا درون پستان زخم باقی نمی ماند.

نمونه برداری در کجا انجام میشود؟
برای نمونه برداری باز معمولا لازم است بیمار بیهوشی محدودی بگیرد، به همین دلیل این کار معمولا در اتاق عمل انجام میگیرد. اما سایر روش های نمونه برداری را میتوان با استفاده از بیحس کننده های موضعی در اتاق عمل های سرپایی، درمانگاه یا مطب انجام داد. استفاده از سونوگرافی در تمامی این حالت ها مقدور است.

 

انجام نمونه برداری چقدر طول میکشد؟
عمل جراحی باز با توجه به نیاز به بیهوشی میتواند طولانی شود، اما سایر روش ها ظرف چند دقیقه انجام میشوند.

 

مدت زمان بستری برای نمونه برداری پستان چقدر است؟
برای روش های سرپایی که با بیحسی موضعی انجام میشوند بستری لازم نیست و نیم تا یکساعت پس از انجام نمونه برداری و پس از اطمینان از وضعیت عمومی بیمار، بیمار میتواند به خانه برگردد. اما درصورتی که بیمار بیهوشی عمومی بگیرد لازم است چند ساعت در کلینیک پزشکی باقی بماند.

 

بیمار قبل از نمونه برداری باید به چه نکاتی توجه کند؟
عموما توصیه میشود شب قبل از هر گونه عمل جراحی بیمار استحمام کند. اگر بیمار به داروی بیحسی حساست دارد حتما باید پزشک را مطلع سازد. اگر بیمار داروی خاصی مصرف میکند باید آنرا با پزشک در میان بگذارد. مصرف آسپیرین قبل از نمونه برداری با سوزن ظریف اشکالی ندارد ولی برای سایر روش ها بهتر است با نظر پزشک مربوطه به مدت یک هفته قطع گردد.

 

مراقبت های پس از نمونه برداری شامل چه مواردی میگردد؟
در نمونه برداری باز با توجه به انجام عمل جراحی، مراقبت پس از عمل به نظر پزشک مربوطه بستگی خواهد داشت اما در روش های سوزنی مختصر فشار روی پانسمان و استفاده ای کیسه یخ روی پانسمان در ساعات اول پس از نمونه برداری و برداشتن پانسمان روز پس از نمونه برداری توصیه میشود. بیمار روز پس از عمل میتواند حمام کند. فعالیت های معمولی مشکلی ندارند اما ورزش بستگی به تحمل درد توسط بیمار دارد و بهتر است چند روی به تاخیر بیفتد تا التیام کامل حاصل گردد.

 

آیا نمونه برداری میتواند باعث بدخیم شدن یک توده خوش خیم شود؟
به هیچ وجه. روش های نام برده فوق در کشور های مختلف هزاران بار در مورد بیماران انجام شده و مطالعات مختلف نشان داده اند که این روش های بیوپسی موجب چنین عارضه ای نمیشود.

 

آیا نمونه بردای یک توده بدخیم می تواند موجب پخش شدن آن شود؟
در بعضی تومورها بله اما در تومور پستان این عارضه مطرح نیست.

 

آیا نمونه برداری به لحاظ زیبایی میتواند مشکل ساز باشد؟
در نمونه برداری باز خط محل برش جراحی بسته به تکنیک جراحی و خصوصیات فردی بیمار به درجات مختلف قابل مشاهده خواهد بود. اما در روش های سوزنی محل زخم جراحی حدود ۲ تا ۳ میلی متر است و عارضه ای به لحاظ زیبایی به جا نخواهد گذاشت.

 

پس از انجام آزمون آماده شدن ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید.

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید.

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند .

 

 

تور مجازی بیمارستان لاله