سونو هيستروگرافي

 

سونو هیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی نوع ویژه ای از تست فراصوت است. مایعی به وسیله ی یک لوله پلاستیک نازک درون رحم قرار می گیرد، مایع کمک میکند تا جزئیات بیشتری نسبت به زمانی که امواج به تنهایی استفاده می شوند، نمایش داده شود.
این موضوع در بیمارستان یا کلینیک انجام می شود و معمولا کمتر از 30 دقیقه طول می کشد.

برای چه دلایلی سونو هیستروگرافی پیشنهاد می شود؟

سونو هیسترو گرافی میتواند دلایل اصلی بسیاری از مشکلات را بیابد مانند خون ریزی غیر عادی رحمی، ناباروری و تکرار سقط جنین. این کار همچنین میتواند موارد زیر را بیابد:
رشد غیر عادی داخل رحم، از جمله فیبروئید و پلیپ و اطلاعاتی درباره ی سایز و عمقشان
بافت زخمی داخل رحم
شکل غیر عادی رحم
مشکلات استر رحم
اینکه آیا لوله های فالوپ باز هستند یا بسته

 

 

چه کاری برای آمادگی سونوهیستروگرافی انجام می شود؟

در صورتی که باردار باشید یا احتمال بارداری شما وجود داشته باشد یا عفونت لگنی داشته باشید، سونوهیستروگرافی انجام نمی شود. قبل از این روند شما باید آزمایش ادرار بدهید تا معلوم شود باردارید یا خیر.
از شما پرسیده خواهد شد که آیا به پلاستیک حساسیت دارید یا خیر.تست طوری در چرخه ی قاعدگی شما تنظیم می شود که بعد از پریود و قبل از تخمک گذاری جدید انجام شود. اگر در طول تست خون ریزی داشته باشید، نتیجه واضح نخواهد بود. اگر خون ریزی شما قطع و وصل می شود یا مدام خون ریزی دارید، باید دارویی دریافت کنید که خون ریزی شما را قبل از آزمایش قطع کند. سونو هیسترو گرافی زمانی انجام می شود که مثانه ی شما خالی باشد. از شما خواسته می شود که از کمر به پایین برهنه باشید و روی یک تخت آزمایش دراز بکشید. متخصص زنان و زایمان شما آزمایشات لگنی را انجام میدهد تا ببیند درد دارید یا نه. اگر متخصص تشخیص دهد که شما عفونت دارید، باید قبل از انجام آزمایش آنتی بیوتیک مصرف کنید. این روند می تواند شامل کمی گرفتگی باشد.

مراحل اصلی سونو هیستروگرافی چیست؟

سونو هیستروگرافی شامل سه مرحله است:
1.انجام تست اولیه ترنس واژینال
2.وارد کردن مایع درون رحم
3.تکرار دوباره آزمایش ترنس واژینال

آزمایش ترانس واژینال چیست؟

برای سونو هیستروگرافی یک مبدل باریک و بلند، درون واژن قرار میگیرد که با یک وسیله ی بهداشتی مثل کاندوم پوشیده شده است. مبدل امواج صوتی را ارسال می کند،که برای تشکیل تصویر از اندام های داخلی بدن از آنها استفاده می شود. و این تصاویر روی مانیتور نمایش داده می شود.

چگونه مایع برای سونو هیستروگرافی رحم وارد می شود؟

بعد از اولین آزمایش ترنس واژینال، مبدل برداشته می شود. اسپکولوم(وسیله ای برای معاینه از طریق سوراخ های بدن) داخل واژن قرار می گیرد که واژن را باز نگهدارد. از یک اسفنج برای تمیز کردن گردن رحم استفاده می شود. سپس یک لوله ی باریک در واژن و در ابتدای گردن رحم قرار می گیرد. سپس اسپکولوم خارج می شود. مبدل دوباره وارد واژن می شود. یک مایع استریل شده به آرامی از لوله عبور می کند. همزمان با وارد شدن مایع ممکن است گرفتگی رخ دهد.

بعد از اینکه مایع برای سونوهیستروگرافی درون واژن قرار میگیرد چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اینکه رحم از مایع پر شد، عکس هایی از رحم و درون آستر آن تشکیل می شود. اگر تست برای ارزیابی لوله های فالوپ انجام شود، مایع حاوی حباب درون رحم قرار می گیرد. حباب ها مایع را برای مشاهده کردن مناسب تر می کنند. مسیر حرکت مایع در لوله های فالوپ از طریق فراصوت مشخص می شود.

بعد از انجام سونوهیستروگرافی باید انتظار چه چیزی را  داشته باشم؟

بسیاری از زنان بعد از انجام آزمایش، در آن روز به راحتی به منزلشان بر میگردند و به فعالیت عادی می پردازند. برخی از علائم زیر می تواند بعد از انجام سونوهیستروگرافی پدیدار می شوند:
گرفتگی
لکه بینی یا خون ریزی خفیف
ترشحات ابکی

خطرات سونوهیستروگرافی چیست؟

این آزمایش بسیار بی خطر است اما به ندرت خطر عفونت لگن وجود دارد. اگر یکی از علائم زیر را داشتید به متخصص زنان خود اطلاع دهید:
درد یا تب در روزی که آزمایش را انجام دادید یا فردای آن روز
تغیر در نوع و مقدار ترشحات

 

پس از انجام آزمون آماده بودن ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید.

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer  در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید.

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند .

 

تور مجازی بیمارستان لاله