آنومالي جنين

 

سونوگرافی آنومالی جنین چیست ؟

سونوگرافی آنومالی یا اسکن سه ماهه دوم بارداری محل قرار گرفتن جنین، شکل و اندازه صورت و دست ها را نشان می دهد و شما می توانید جنین تان را بر روی مانیتور به خوبی مشاهده نمایید، قلب جنین بررسی می شود. دریچه ها باید هم اندازه باشند و با هر ضربان باز و بسته شوند. سه ماهه دوم بارداری از هفته 13 بارداری آغاز می شود و تا هفته 28 ادامه می یابد. سونوگرافی آنومالی بین هفته های 18 تا 20 بارداری انجام می شود.

سونوگرافی آنومالی چگونه انجام می شود؟
بر خلاف سونوگرافی سه ماهه اول شما نیازی به پر کردن مثانه برای این اسکن ندارید. شکم شما در سه ماهه دوم به اندازه ای بزرگ شده است که بتوان توسط اسکن از طریق شکم، تصویری واضح دریافت کرد. تقریبا تمامی اسکن های سه ماهه های دوم، شکمی انجام می شوند. پزشک، ژل را بر روی شکم شما می زند و با حرکت دادن پروب یا مبدل بر روی شکم تان از طریق امواج صوتی، تصویر کودک را برای روی صفحه نمایش مشاهده می کند. هنگامی که تصویری واضح از کودک مشاهده گردد پزشک قسمت های مختلف بدن جنین را ارزیابی و اندازه گیری می کند. اگر متخصص زنان اطلاعاتی در مورد دهانه رحم بخواهد ممکن است نیاز به سونوگرافی واژینال داشته باشید. شاید تشخیص جنین و اعضای بدنش در عکس سونوگرافی برای تان سخت باشد. استخوان های کودک در اسکن سفید رنگ ظاهر خواهند شد و قسمت های نرم بدن به رنگ خاکستری مشخص می شوند. مایع آمنیوتیک اطراف جنین در عکس سونوگرافی به رنگ سیاه می باشد.

 

 

در سونوگرافی آنومالی چه چیزی می بییند؟
سونولوژیست تمام اندام های جنین را مشاهده و بررسی می کند که عبارتند از:

1- ساختار و شکل سر جنین:
    در این مرحله مشکلات مغزی بسیار کم است اما امکان دارد وجود داشته باشد.
2- صورت جنین برای بررسی شکاف لب:
    شکاف کام در داخل دهان جنین به سختی دیده می شود.
3- ستون فقرات جنین:
    بررسی مقطعی ستون فقرات و طول آن برای اطمینان از همراستایی استخوان ها و پوشش پوست بر روی ستون فقرات پشت.
4- دیواره شکم جنین:
    برای اطمینان از پوشیده شدن تمام اندام های داخلی با استفاده از دیواره شکم. همچنین بررسی جفت، بند ناف و آب دور جنین
5- قلب جنین:
    دو دریچه بالا (زیر بغل) و دو دریچه پایین (بطن) باید دارای اندازه های برابر باشند. دریچه ها باید با هر ضربان قلب باز و بسته شوند. دکتر همچنین رگ های اصلی و شریان هایی را که خون را از قلب کودک شما حمل می کنند، بررسی خواهد کرد.
6- شکم جنین:
    گاهی جنین مقداری از آب دور خود را قورت می دهد که به صورت حباب های سیاه رنگ در شکم جنین دیده می شود.

7- کلیه های جنین:
   سونولوژیست دو کلیه جنین را بررسی می کند همچنین حرکت ادرار به داخل مثانه را نیز بررسی می کند. اگر مثانه جنین خالی باشد باید در طول سونوگرافی پر شود و این مسئله به راحتی قابل مشاهده است. در کلیهها حتماً باید کالیسها یا لگنچه و … دیده شود و اگر کیست دیده شود مطرح کننده کلیه کیستیک است و اگر کلیه دیده نشد میتواند مطرح کننده آژنزی کلیه باشد .
8- دست ها، پاها و بازوهای جنین:
   سونولوژیست انگشتان جنین را مشاهده می کند. حتماً باید جفت دستها و حتماً با 5 انگشت دیده شود . گاه یک یا چند انگشت به هم میچسبند و در تریزومی 21 شصت فرو رفته است و دست بسته و حالت مشت را دارد .فرم اندازه فمور (استخوان ران) در تشخیص دیسپلازی مهم است و کوچکتر بودن آن نشان دهنده نانیسم است و بعد باید اندازه کف پا هم گرفته شود .
9- معده کودک شما:
    کودک شما برخی از مایع آمنیوتیک را که در آن قرار دارد قورت میدهد، که در معده اش به عنوان یک حباب سیاه دیده می شود.
10- جنسیت جنین:
اگر دولبیا دیده شد دختر و اگر پنیس با حلقه اسکلروتوم دیده شد جنسیت جنین پسر است. در هنگام سونو حتماً پاهای بچه باید باز باشد. اگر هنگام سونو پاهای بچه بسته باشد و بند ناف جلو بیفتد و تشخیص اشتباهی پسر داده میشود بعضی وقتها که بیضه دیلاته باشد هیدروسل را میرساند و در تخمدانها هم ممکن است کیست تخمدان دیده شود.
11- جفت:
  -  ممکن است در مقابل دیواره جلویی یا در مقابل دیواره پشتی رحم یا معمولاَ نزدیک بالای رحم می باشد. 
  -  اگر جفت جلوی دهانه رحم (گردن رحم) باشد جفت پایین است. اگر جفت در رحم شما پایین باشد، در سه ماهه سوم، اسکن دیگری خواهید داشت تا موقعیت آن را بررسی کنید. تا آن موقع احتمال دارد که جفت شما از گردن رحم دور شده باشد.
  -  گاهی سه رگ خونی داخل بند ناف را می شمارند اما این کار خیلی رایج نیست. سونولوژیست به بررسی آب دور جنین می پردازد تا برای حرکت جنین مقدار کافی آب وجود داشته باشد.
در طی اسکن، پزشک بخش هایی از بدن نوزاد شما را اندازه گیری می کند تا ببینید که چقدر رشد می کند. او قسمت های زیر را در کودک شما  اندازه می گیرد:

دور سر (HC)

دور شکم (AC) : جهت بررسی اختلال رشد داخل رحمی (IUGR) مهم است که محیط دور شکم رشد نکرده و فقط سر رشد کرده است .
 استخوان ران یا ران (FL)
اندازه گیری قطر سر یا BPD
بررسی (F.O ) یا اکسی پوتو فرونتال فقط در الیگوسفالی اندازهگیری میشود .
اندازه گیری ها باید متناسب با زمان زایمان باشد. اگر اولین باری است که سونوگرافی انجام می دهید، در این سونوگرافی پزشک زمان زایمان را تعیین می کند. اندازه گیری ها باید با توجه به آنچه در این ماه انتظار می رود باشد. اگر اختلاف بین اندازه ها بیش از دو هفته باشد، پزشک ممکن است از شما بخواهد آزمایش های بیشتری انجام دهید.

 

پس از انجام آزمون آماده بودن ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید.

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید.

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند.

 

 

تور مجازی بیمارستان لاله