سونوگرافي بيوفيزيكال

 

سونوگرافی بیوفیزیکال چیست؟

با آزمون بیوفیزیکال، سلامت جنین در دوران بارداری سنجیده می شود. این آزمون با کنترل الکتریکی قلب جنین و سونوگرافی انجام می شود، که ضربان قلب، تون عضلانی، حرکات، تنفس و میزان مایع آمنیوتیک اطراف جنین اندازه گیری این آزمون می شود. این آزمون معمولاَ در ۳ ماهه آخر بارداری انجام می شود، اما اگر احتمال آسیب جنین در دوران بارداری وجود داشته باشد، ممکن است در هفته های ۲۸ تا ۳۴ بارداری انجام شود چون در این زمان احتمال کاهش رشد جنین در رحم وجود دارد و ممکن است بسیاری از مشکلات اتفاق بیفتد. آزمون بیوفیزیکال در مادرانی که بارداری عادی دارند و رشد جنینشان مشکلی ندارد، معمولا در هفته ۳۲ بارداری برای اولین بار و با نظر پزشک انجام می گیرد. در برخی زنان که بارداری های پرخطر دارند، ممکن است لازم باشد این آزمون هر هفته یا ۲ بار در هفته در ۳ ماهه آخر انجام گیرد. در مامایی مدرن توصیه می شود آزمون بیوفیزیکال برای همه مادران انجام شود، به خصوص برای بررسی سلامت جنین در بارداری هایی که بیش از ۴۰ هفته طول کشیده است، اما جزو آزمون های استاندارد و معمول دوران بارداری نیست. اگر وزن گیری جنین مناسب باشد و بارداری روند خوبی را طی کند، لزومی به انجام آزمون بیوفیزیکال نیست.

چه کسانی باید تست BPP را انجام دهند؟

سونوگرافی بیوفیزیکال برای ارزیابی و مشاهده سلامت نوزاد مورد استفاده قرار می‏‌گیرد. هدف این آزمون جلوگیری از سقط و شناسایی به‌موقع و زودهنگام کمبود اکسیژن در نوزاد است تا بتوان به‌سرعت در مورد زایمان تصمیم‌گیری کرد و از آسیبهای دائمی به مادر جلوگیری نمود. به طور کلی تست بیوفیزیکال برای زنانی که ریسک بالایی در ابتلا به عوارض جانبی یا مشکلات زایمان دارند و در معرض خطر از دست دادن نوزاد هستند، توصیه میشود.

در صورتی که تاریخ زایمان شما گذشته باشد و یا در معرض خطرات بالایی در طول دوره بارداری خود قرار داشته باشید، ممکن است دکتر شما تست BPP را درخواست کند. شما ممکن است به علت شرایط بالینی مانند دیابت یا پره اکلامپسی(پرفشاری خون مزمن) در معرض خطر بالاتری برای از دست دادن جنین خود قرار داشته باشید. همچنین در حوادثی مانند زمین خوردن یا تصادفات به این تست نیاز دارید تا از سلامت نوزاد (جنین) خود مطمئن شوید.

 

پزشک معالج شما ممکن است تست BPP را در موارد زیر توصیه کند:
  در صورتیکه چندین حاملگی با عوارض جانبی داشته‌اید
  در صورتیکه شرایط پزشکی خاصی مانند دیابت، فشارخون بالا، لوپوس یا بیماریهای قلبی داشته باشید
  بارداری شما دو هفته از زمان زایمان به تعویق افتاده باشد
  سابقه از دست دادن جنین یا عوارض جانبی حین بارداریهای قبلی داشته باشید
 حرکات نوزاد شما کاهش پیدا کرده باشد یا احتمال مشکلات رشدی وجود داشته باشد
  حجم مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد بسیار کم یا بسیار زیاد باشد
  در صورتی که مبتلا به حساسیت rhesus(Rh) هستید (نوعی حساسیت خطرناک که در واقع زمانی   ایجاد می‌شود که Rh گروه خونی مادر منفی و Rh گروه خونی نوزاد مثبت باشد)
  در صورتی که بالای 35 سال سن داشته باشید.
  در صورتی که بسیار چاق باشید.

 

سونوگرافی بیوفیزیکال چگونه انجام می‌شود؟
شما بر روی تخت معاینه دراز می‌کشید و رادیولوژیست پروب(مبدل) دستگاه سونوگرافی را بر روی شکم شما نگه میدارد. قسمت دیگر این تست مربوط به آزمون غیر استرسی می‌باشد که ضربان قلب نوزاد را در طی 20 دقیقه می‌سنجد.
پزشک یک کمربند الاستیک را همراه با دو سنسور، دور شکم شما قرار میدهد تا ضربان قلب جنین را بیابد. این بخش معمولاً قبل از سونوگرافی جنین انجام میگیرد. در صورتی که نوزاد شما خوابیده باشد باید تا زمانی که بیدار میشود و شروع به حرکت مینماید منتظر بمانید. در برخی موارد ممکن است رادیولوژیست، با ایجاد صداهایی سعی کند جنین را از خواب بیدار کند.
 برخی پزشکان تنها بخش سونوگرافی این تست را انجام میدهند و بخش غیر استرس آن را در صورت درخواست اطلاعات بیشتر توسط پزشک معالج انجام میدهند.

 

معمولا این آزمایش در چه دوره‌ای بارداری انجام می‌گیرد؟
در صورتی که پزشک تشخیص دهد که شما به این آزمون نیاز دارید، شما احتمالاً در سه ماهه آخر بارداری خود باید آن را انجام دهید. این تست معمولا پس از هفته 32 بارداری انجام می‌شود. برخی زنان این تست را زودتر (پس از هفته 24 بارداری) نیز انجام می‏دهند. پزشک شما ممکن است در ادامه بارداری هم تست BPP را به منظور پیگیری تکرار کند.

 

تفسیر نمره تست BPP :
ضربان قلب جنین: نمره این قسمت از آزمون که با تست بدون استرس به دست میآید، به عنوان یک آزمون تحلیل واکنش در نظر گرفته می‌شود. به گونه‌ای که اگر در طی 20 دقیقه ضربان قلب دو بار یا بیشتر افزایش یافت نمره کامل 2 برای جنین در نظر گرفته میشود. در صورتی که در طی 40 دقیقه افزایشی در ضربان قلب شنیده نشد، نمره صفر منظور می‌گردد.

تنفس جنین: در صورتی که یک اپیزود از تنفس ریتمیک برای 30 ثانیه یا بیش از آن در طی 30 دقیقه مشاهده شد، نمره کامل 2 برای آن منظور میگردد. در صورتی که هیچ تنفسی در جنین مشاهده نشود نمره صفر به آن تعلق می‌گیرد.

حرکات جنین: در صورتی که جنین شما بدن و یا اندام‌های خود را برای سه مرتبه یا بیشتر در طی 30 دقیقه تکان دهد، نمره کامل 2 را کسب می‌کند. در صورتی که حرکتی از جنین مشاهده نشود نمره صفر به او تعلق میگیرد.

سفتی عضلانی جنین: اگر جنین اندامهای خود را از حالت خمیده به حالت کششی تغییر دهد و دوباره سریعاً به حالت خمیده بازگردد نمره کامل 2 را کسب می‏نماید. در صورتی که جنین به این معیار دست پیدا نکند نمره صفر به او تعلق می‌گیرد.

حجم مایع آمنیوتیک: پزشک رادیولوژیست در طی آزمون سونوگرافی بیوفیزیکال به دنبال بزرگ‌ترین حجم از مایع آمنیوتیک مشهود میگردد. برای کسب نمره کامل 2 جنین باید در حجم مشخصی از مایع آمنیوتیک قرار داشته باشد. در صورتی که این مقدار خیلی بیشتر یا کمتر باشد نمره صفر به او تعلق می‌گیرد.

نمره 8 از 10 نشان دهنده سلامت نوزاد شماست. نمرات کمتر از 8 معمولاً نشان دهنده این هستند که شما باید تست را مجدداً انجام دهید. در صورتی که شما نمره 6 دریافت کنید معمولاً باید تست را طی 24 ساعت بعد تکرار کنید و در صورتی که زمان زایمان شما نزدیک باشد، ممکن است توصیه شود که سریعتر زایمان کنید.

توجه: در صورتی که مسئول مراقبت شما تشخیص دهد که میزان مایع آمنیوتیک شما در سطح بسیار پایینی است، علاوه بر انجام تستهای بیشتر؛ ممکن است توصیه کند زایمان سریعتر انجام شود و توجهی به امتیاز این تست نکند.
نمره تست خیلی پایین در این تست نشان دهنده این است که نوزاد شما در شرایط بدی به سر میبرد و به آزمونهای بیشتری نیاز است. در برخی موارد، پزشک ممکن است توصیه کند تا هرچه سریع‏تر زایمان انجام گیرد.

 

تست بیوفیزیکال چه خطراتی در بر دارد؟
پروفایل بیوفیزیکال روش غیرتهاجمی است که هیچ خطر فیزیکی برای مادر باردار و نوزادش(جنین) ایجاد نمیکند. با این حال، نباید انتظار داشت که نتایج این تست همیشه موجب بهبود نتایج بارداری شوند.
با اینکه این تست میتواند به شما اطمینان بخشد که نوزادتان در سلامت به سر میبرد، اما می‌تواند شما را مضطرب ‏سازد. علاوه بر این، تست BPP ممکن است یکسری از مشکلات جنین را شناسایی نکند و یا مشکلاتی را نمایان سازد که وجود ندارند. نتایج مثبت کاذب در این آزمون ممکن است باعث شوند تا ارائه دهنده خدمات مراقبتی  به شما توصیه‌های غیرضروری کند و یا پیشنهاد دهد که زایمان زود هنگام داشته باشید.

 

پس از انجام آزمون ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید.

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید.

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند .

 

 

تور مجازی بیمارستان لاله