باريم سوآلو

 

رادیوگرافی مری یا باریم سوالو معروف به (عکس رنگی مری)

مری لوله ای است که غذا را از حلق به معده می رساند. بیشترین شکایت بیماران هنگام مراجعه گیر کردن غذا  است که  ازمون باریم سوالو میتواند به تشخیص این مساله کمک شایانی نماید.

از مشکلات شایع  مری میتوان به آشالازی واریس مری و توده های بدخیم  اشاره کرد.

برای انجام این آزمون نیاز به آمادگی خاص یا ناشتائی نیست.

ماده حاجب مورد استفاده  سولفات باریم است که از طریق روده  دفع می گردد و عوارض خاصی برای بیمار ندارد. پودر و آب را به نسبت 2 به 1 مخلوط کرده خمیری یکنواخت تهیه میکنند.

آزمون تحت فلوروسکوپی  و  در وضعیتهای طاق باز – به پهلو - مايل قدامی راست انجام می شود.

از بیمار می خواهیم دهان خود را با داروی سولفات باریوم پر کند. بعد از اینکه پوزیشن لازم به او داده شد  دارو را بلعیده همزمان رادیوگرافی تهیه میشود.

از بلع باریم بوسیله  ماده حاجب جهت نمایان ساختن مری و بررسی این عضو گوارشی از نظر وجود اختلال و انواع ناهنجاریهایی که قبلاَ از آنها نامبرده شد استفاده می نمایند.

برای جداسازی و نمایش مری بدون ساختمان های مجاور ( ستون مهره ها ) از بيمار خواسته ميشود در جهات مختلف بچرخد.

در وضعیت نرمال و پر از باریم جدار مری باید کاملا صاف وبدون ضایعه باشد.وقتی مری از باریم خالی می شود باریم در بین چین های مخاطی به صورت 3 یا 4 خط طولی و موازی مشاهده می شود.

مری در افراد سالمند : انقباضات از شکل طبیعی خارج شده و حالت موج دار پیدا می کند که نشان دهنده عصبی بودن فرد نیز می باشد ( در افراد با اختلالات روحی و روانی دیده می شود ) و اصطلاحا مری اسپاستیک گفته می شود و گاهی باسختي در بلع همراه است.

 

 

نکته : نوزادان بالای 6 ماه معمولا تمایل به خوردن باریم ندارند بنابراین برای تشویق آنها باید از مواد افزودنی خوشمزه در باریم استفاده کرد، برای مثال می توان از پودر شکلات یا شیر شکلات استفاده گردد.

نوزادانی که گرسنه نباشند به سادگی از خوردن باریم امتناع می کنند بنابراین قبل از انجام این آزمون مهم است که نوزادان نارس 2 تا 3 ساعت قبل از آزمون و در نوزادان تا 3 ماهگی 3 تا 4 ساعت گرسنه باشند.

کودکان بالای 2 سال نیز باید تا 6 ساعت قبل از آزمون گرسنه باشند.در بچه های بزرگتر و نوجوانان این آزمون حتما باید ایستاده انجام گیرد.

باریم با سرعت مناسب و به آرامی باید به نوزادان خورانده شود تا از آسپیره شدن باریم به درون نای جلوگیری شود.

نکته  مهم : فاز دهانی و حلقی مری باید در نمای لترال مورد بررسی قرار گیرد تا ستون مهره ها و استخوان جمجمه از محدوده مری کنار روند.

قسمت انتهایی مری باید در نمای ابلیک و لترال کامل به علت جلوگیری از  overlap  شدن مهره ها بررسی گردد.

پس از انجام آزمون ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید.

 

پس از انجام آزمون آماده بودن ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید .

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید .

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند.

 

 

 

تور مجازی بیمارستان لاله