سي تي آنژيوگرافي عروق اندام فوقاني و تحتاني

سی تی آنژیوگرافی کرونری، روشی نوآورانه جهت بررسی درد قفسه سینه و شریان های کرونری می باشد. در این روش، به جای انجام فوری روش متداول و تهاجمی آنژیوگرافی جهت بررسی انسداد ها یا تنگی ها، می توان با استفاده از اشعه ایکس تصاویری سه بعدی از شریان ها بدست آورد. در صورتی که این شریان ها بدون مشکل باشند، نیازی به انجام آزمایش تهاجمی نیست.

 

 

سی تی آنژیوگرافی کرونری چیست؟

 سی تی اسکن قلبی

سی تی اسکن قلبی روشی است که با استفاده از تکنولوژی اشعه ایکس تصاویری سه بعدی و با کیفیت از قلب ارائه می دهد. سی تی آنژیوگرافی کرونری یک نوع سی تی اسکن قلبی است که بر روی شریان های خون رسان به عضله قلب تمرکز می کند.

اغلب، انجام یک آنژیوگرافی به همراه کاتتر گذاری قلبی بهترین گزینه برای تعیین گرفتگی یا محدود شدن این شریان ها می باشد.

در صورتی که فرد از نظر ابتلا به بیماری انسدادی شریان های کرونری با احتمال کمتری مواجه است، این اسکن ها گزینه ای مناسب هستند. این گفته مخصوصا برای کسانی صحت دارد که:پس از قرار گیری تحت یک آزمون استرس یا دیگر ارزیابی های اولیه (مانند نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام) نتایجی غیر قطعی بدست آورده اند.

آمادگی های لازم قبل از انجام آنژیوگرافی

معمولا برای انجام این فرایند، فرد به عنوان بیماری یک روزه در بخش بیمارستان پذیرش می شود.

 موارد زیر باید انجام شوند:

تمامی نامه های ارجاع، فرم های درخواست و تمامی تصاویر اشعه ایکس را که در ۲ سال گذشته دریافت کرده اید با خود به همراه آورید.

از آنجایی که امکان دارد پزشک به دیدن تصاویر اشعه ایکس نیاز داشته باشد، آن ها را به کارکنان رادیولوژی تحویل دهید. کارکنان رادیولوژی به شما خواهند گفت که چه زمانی این موارد آماده اخذ می شوند.

  • لباس های گشاد و آزاد بپوشید.
  • تمامی جواهرات و اشیای ارزشمند خود را در خانه بگذارید.
  • از شما خواسته می شود که ۴ ساعت قبل از انجام آنژیوگرافی از خوردن اجتناب کنید.
  • در حین چهار ساعت قبل از آنژیوگرافی فرد می تواند مایعات شفاف از جمله چای سیاه، قهوه، سوپ شفاف و آب بنوشد. وجود مایعات برای کلیه ها ضروری است.

 موارد مهم که باید به پزشک اطلاع داده شوند:

۱بارداری یا احتمال آن

۲داشتن هر گونه حساسیت یا بیماری از جمله آسم، دیابت، بیماری قلبی، بیماری کلیوی یا مشکلات تیروئیدی

۳هر گونه داروی مصرفی

 قبل از آنژیوگرافی

  • به فرد یک گان (لباس مخصوص) برای پوشیدن داده می شود.

  • از فرد خواسته می شود تا هر گونه شی فلزی را از خود دور کند.

  • در صورت دریافت داروی آرام بخش در حین فرایند، فرد نیاز خواهد داشت تا یک سوزن در پشت دست او قرار گیرد

سی تی آنژیوگرافی جایگزین آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی کرونری برای بررسی وجود بیماری شریان های کرونری و مخصوصا بیماری انسدادی شریان های کرونری استفاده می شود. افراد مبتلا به بیماری انسدادی، شریان های مسدود یا تنگ شده دارند. درمان آنژیوپلاستی یا همان بالون زدن قلب می تواند پس از تشخیص گرفتگی توسط آنژیوگرافی تجویز شود. برای برخی افراد، یک اسکن شریان کرونری می تواند جایگزینی غیر تهاجمی باشد.

نحوه انجام سی تی آنژیوگرافی کرونری

در حالی که کاتترگذاری یک فرایند کم خطر است، اما متخصص آنژیوگرافی برشی بر روی مچ یا نزدیک کشاله ران ایجاد کرده و لوله هایی باریک را به درون شریان ها وارد می کنند.

در سیتی آنژیوگرافی برشی ایجاد نشده و از کاتتر ها استفاده نمی شود. به همین دلیل نیز خطر و ناراحتی کمتری داشته و مدت بهبودی آن کوتاه تر است. علاوه بر آن، این فرایند سریع تر انجام می شود. قبل از اینکه فرد به درون دستگاه دایره شکل وارد شود، تیم ما جهت نمایان ساختن شریان ها با استفاده از یک سوزن ماده ای حاجب (رنگ مخصوص) را به درون شریان ها تزریق می کنند. فرد تا زمان تکمیل شدن فرایند حدودا به مدت ۲۰ دقیقه تحت آزمایش باقی می ماند.

مزایای سی تی آنژیوگرافی کرونری

سی تی آنژیوگرافی قلبی عروقی می تواند نیاز به جراحی را برطرف کند. در صورتی که نیاز به جراحی باقی بماند، این جراحی می تواند دقیق تر انجام شود.

سی تی آنژیوگرافی قلبی عروقی می تواند تنگی یا انسداد عروق خونی را تشخیص داده و به درمان های اصلاحی احتمالی امکان انجام شدن بدهد.

بیماران بسیاری می توانند جهت تشخیص مشکلات عروق خونی تحت سی تی آنژیوگرافی قلبی عروقی قرار گیرند.

سی تی آنژیوگرافی قلبی عروقی سریع تر، غیر تهاجمی و دارای عوارضی کمتر است.

سی تی آنژیوگرافی روشی مفید برای تشخیص بیماری های وریدی، بیماری های شریانی (مانند تنگی عروق خونی قلب) و نارسایی های قلب است. این آزمایش قبل از پدیدار شدن علائم یا در زمانی که علائم به صورت شفاف با بیماری های عروق خونی مرتبط نیستند قادر به تشخیص بیماری های ذکر شده می باشد.

همچنین، به صورت بالقوه نیز درد ناراحتی کمتری ایجاد می شود زیرا ماده حاجب به درون یک ورید بازو تزریق می شود.

پس از سی تی آنژیوگرافی قلبی عروقی هیچ گونه تشعشعاتی در بدن بیمار باقی نمی ماند.

اشعه های ایکس استفاده شده در سی تی اسکن ها هیچ گونه عوارض جانبی فوری ندارند.

 

پس از انجام آزمون آماده بودن ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید .

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید .

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند .

تور مجازی بیمارستان لاله