سي تي آنژيوگرافي شرايين مغز و كاروتيد

آنژیوگرافی مغز و عروق مغزی

آنژیوگرافی مغز یک روش تشخیصی است که در آن با استفاده از لوله‌های نازک مخصوص، رنگ‌های خاص و اشعۀ ایکس، رگهای مغز را مورد بررسی قرار میدهند.از آنژیوگرافی برای تشخیص انواع ضایعات مغزی از قبیل آنوریسم مغزی، تصلب شرایین و... استفاده می شود.

 

آنژیوگرافی مغز چیست؟

آنژیوگرافی یک فرآیند مداخله ای تشخیص و درمان آسیب های درون جمجمه و مشاهده رگهای خونی است.آنژیوگرافی روشی است که دقیق ترین اطلاعات را از عروق تهیه و در اختیار جراح مغز و اعصاب قرار می دهد.به کمک این روش تشخیصی جراح مغز و اعصاب قادر خواهد بهترین روش درمانی را برای بیمار برگزیند.

کاربرد آنژیوگرافی مغز وعروق مغزی

جراحان مغز و اعصاب به کمک این روش می توانند بسیاری از ناهنجارها از قبیل موارد زیر را تشخیص و یا به تایید آن بپردازند، این ناهنجاری ها عبارتنداز:

-آنوریسم مغزی
-تصلب شرایین یا آترواسکلروز
-ناهنجاری شریان وریدی
-تومورهای مغزی
-لخته خونی داخل مغز
-پارگی در یک شریان
-سکته مغزی
-ارزیابی شریان ها و عروق سر وگردن
-کمک به جراح در جراحی برداشتن تومور

علاوه بر تشخیص و تایید برخی بیماریها، به کمک آنژیوگرافی علت برخی علائم را نیز میتوان تشخیص داد که این علائم عبارتنداز:

-سردرد شدید
-سرگیجه
-لکنت زبان
-تاری دید و دوبینی
-ضعف یا بیحسی
-از دست دادن هماهنگی و تعادل

اقدامات لازم قبل از انجام آنژیوگرافی مغز

درصورتی که هریک از موارد زیر را دارید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید:
باردار بودن
مصرف داروهای رقیق کننده خون
سابقه واکنش آلرژیک به رنگ اشعه ایکس یا هر ماده ید
مشکلات عملکرد کلیوی

 

نحوه انجام آنژیوگرافی مغز

برای انجام آنژیوگرافی به یک جراح یا متخصص اعصاب یا رادیولوژیست که در رادیولوژی مداخله ای تخصص دارد و یک تکنسین رادیولوژی نیاز است.در حین آنوژیوگرافی سر بیمار بوسیله نوار چسب مخصوص، تسمه یا هد هولدر ثابت نگه داشته می شود. برای شروع کار، پزشک قسمتی از کشاله ران بیمار را استریل می‌کند. پزشک یک کاتتر (لوله بلند و انعطاف پذیر) را وارد کشاله ران کرده و آن را از طریق رگ‌های خونی به شریان کاروتید می‌فرستد. شریان کاروتید، شریانی در گردن است که خون را به مغز می‌فرستد. یک ماده رنگی کانتراست به کاتتر تزریق شده و در شریان جریان پیدا می‌کند و به رگ‌های مغز بیمار می‌رسد. با جریان یافتن ماده کانتراست در بدن، ممکن است بیمار احساس گرما کند. این احساس کاملا طبیعی است و پس از چند ثانیه برطرف می‌شود. سپس پزشک چند عکس رادیوگرافی از گردن و سر بیمار می‌گیرد. در حین گرفتن عکس از بیمار خواسته می‌شود که آرام باشد و چند ثانیه نفس خود را حبس کند. سپس پزشک کاتتر را خارج کرده و روی محل ورود کاتتر را پانسمان می‌کند. آنژیوگرافی بین یک تا سه ساعت طول می‌کشد.

اقدامات پس از آنژیوگرافی مغز

پس از انجام آنژیوگرافی از شما خواسته می شود که رانندگی نکنید و تا زمانی کوتاهی و وقتی که اثرات دارو از بدن شما خارج شود از یک نفر در کارها کمک بگیرید. همچنین بسیار مهم است که ظرف مدت یک هفته پس از انجام پروسه از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

مزایای آنژیوگرافی مغز

از آنژیوگرافی میتوان هم در درمان و هم در تشخیص بیماری استفاده نمود
دقت آنژیوگرافی بیشتر از سونوگرافی داپلر عروق کاروتید می باشد.
آنژیوگرافی تصویردقیق تری از رگ های خونی را در اختیار جراح مغز و اعصاب قرار می دهد
آنژیوگرافی هیچ گونه عوارض اشعه ایی را برای بیمار ندارد و اشعه ها در بدن بیمار باقی نمی ماند.

عوارض آنژیوگرافی مغز

عوارض و احتمال خطر در آنژیوگرافی بسیار کم است اما اگر خطری پیش آید، بسیار خطرناک بوده در صورت مشاهده عوارض حتما با پزشک متخصص خود تماس بگیرید:
واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست
قرمزی و تورم در محل ورود کاتتر
بروز سرگیجه
تورم و سردی دست وپا
آسیب به رگهای خونی
ایجاد لخته خونی در اطراف محل ورود کاتتر یا خونریزی از محل ورود کاتتر

 

پس از انجام آزمون آماده بودن ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید .

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید .

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند .

تور مجازی بیمارستان لاله