سي تي سيالوگرافي

سیالوگرافی

(بزاق نگاری) به انگلیسیSialography) نوعی آزمایش رادیوگرافی از غدد بزاقی می‌باشد. به‌طور معمول شامل تزریق مقدار کمی ماده حاجب به درون مجرای ترشحی یک غده و سپس تصویر برداری به وسیله امواج ایکس می‌باشد.

غدد بزاقی از چندین بخش کوچک تشکیل شده اند که هر بخش، نقشی در ساختن بزاق دارد. این بخش ها ممکن است دچار عوارض و بیماری های متعدد شوند، از جمله: مشکلات عملکرد ترشحی، لیتیاز، عفونت و حتی سرطان. در بیشتر موارد، تومورها خوش خیم هستند اما ممکن است بعضی از آن ها بدخیم باشند، به خصوص تومورهایی که مربوط به غدد بزاقی بناگوشی می‌شود.

 

 

تشخیص این غددها از طریق بررسی شرح حال بیمار، لمس سنگ به ویژه درمجرای غده تحت فکی و گاهی عکس رادیولوژی امکان پذیراست، همچنین تشخیص درغده بناگوشی اغلب براساس شرح حال، صورت می‌گیرد زیرا سنگ‌ها بیشتر کوچک هستند و لمس آن‌ها مشکل است و در رادیولوژی مشخص نمی‌شود اما سیالو گرافی ممکن است کمک کننده باشد.

(آزمایش رادیولوژیک غدد بناگوشی و تحت فکی و مجرای آن ها را با تزریق ماده حاجب سیالوگرافی می گویند)

 

پس از انجام آزمون آماده بودن ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید .

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید .

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند.

تور مجازی بیمارستان لاله