بخش آنکولوژی

بیمارانی که جهت تکمیل پروسه درمانی خود نیاز به شیمی درمانی دارند ، در این بخش بصورت مراقبت روزانه (Day Care) بستري ، و پس از انجام شیمی درمانی با دستور پزشک ترخیص می شوند . ساعات مراجعه در روزهای غیر تعطیل از ساعت 7 الی 14 می باشد .

معرفی بخش :

بخش آنكولوژي از يك سالن ( BIG WARD ) 80 متري شش تخته , يك اتاق دو تخته در مجاورت سالن " اتاق پروسيجر " و اتاق تريتمنت يك اتاق مشترك جهت Reset و انبار و اتاق پزشكان انكولوژي تشكيل شده است .

هر تخت آنكولوژي به يك اكسيژن و ساكشن مركزي تجهيز شده است فضاي پشت هر تخت يك پريز برق و پنجره رو به فضاي آزاد دارد . هر تخت توسط پاراوان از تخت مجاور جدا شده است و فاصله هر تخت تا ديگري يك متر است ملحفه,پتو , بالش , بالشتك كوچك زير دست ( جهت IV LINE ) , لاكر , پايه سرم , Step يا زير پايي و دمپايي از ملحقات ديگر در هر تخت است .

سيستم گرمايشي و سرمايشي بخش از طريق فن تهويه مركزي اعمال مي شود .

علاوه بر اكسيژن و ساكشن مركزي , سه كپسول پرتابل و يك عدد دستگاه ساكشن پرتابل به همراه دستور العملي كه روي آن نصب شده است در بخش واقع است كه هر روز از نظر كاركرد كنترل مي شود .

با توجه به روحيه بيماران انكولوژي , اين بخش به يك دستگاه DVD Player و تلويزيون بزرگ مجهز است كه در صورت تمايل بيماران فيلم هاي سينمايي يا موزيك ها ملايم پخش مي شود و به حفظ آرامش و كوتاهتر به نظر رسيدن زمان كموتراپي كمك مي كند .

آمادگي قبل از شيمي درماني :

به منظور اطمينان از IV LINE و نيز دادن مايع و هيدراته كردن بيمار و جلوگيري از عوارض دارو يك سرم 500cc N/S , حاوي پريمد كه غالباً AUp plasil و Amp DEXAMETASONE مي باشد طي يك ساعت به بيمار تزريق مي شود . لازم به ذكر است كه پريمد هر دارو خاص خودش است و طبق Order انجام مي شود و به طور كلي Premedication در تمام بيماران با توجه به واكنش هاي دارويي , متقاوت مي باشد . پريمدها عبارتند از :

  • Dexametason- plasil Cimetidine - Promethazine

آماده ساز ي داروهاي شيمي درماني :

داروهاي شيمي درماني بر حسب قد و وزن و طي فرمولهاي پيچيده اي Order مي شود و كشيدن دارو طبق Order از اهميت بالايي برخوردار است . پرستار كموتراپي با حفظ شرايط ايمن و بعد از پوشيدن گان, ماسك , عينك و دستكش در فضاي زير هود داروها را بر حسب ميزان Order شده كشيده و داخل سرم مربوط وارد مي نمايد سپس بر چسب حاوي موارد نام و مشخصات بيمار - داروي داخل سرم – حجم سرد - ساعت شروع و پايان تزريق و تاريخ را روي سرم مي چسباند و با تنظيم قطرات صحيح آن را براي انفوزيون آماده مي سازد .

اسامي پزشكان بخش آنكولوژي :

پزشكان هماتولوژی و آنكولوژی :

  • جناب آقاي دكتر رمضانعلي شريفيان
  • جناب آقاي دكتر سيد محمد رضا مرتضوي زاده

پزشكان راديو تراپی و آنكولوژی :

  • جناب آقاي دكتر فرهاد سميعي
  • جناب آقاي دكتر گودرز مزدايي
  • جناب آقاي دكتر عطاء اله جهانگيرراد

نحوه پذيرش :

پذيرش بيمار در انكولوژي به اين صورت است كه بيماران با در دست داشتن فرم معرفي نامه بيمه كه از نمايندگي شركت بيمه خود مطالبه مي كنند و نيز نامه پذيرش بيمارستان كه از پزشك دريافت كرده اند به قسمت پذيرش بيمارستان مراجعه كرده و طبق تعرفه ها مبلغي را در صندوق پرداخت نموده سپس پرونده خود را از واحد پذيرش دريافت مي كند . پس از اين اقدامات مي توان نام و مشخصات و پرونده بيمار را در رايانه بخش مشاهده كرد .

پس از ورود بيمار , پرستار انكولوژي خود را معرفي كرده و مكان استراحت وي را نشان مي دهد اولين ويزيت بيمار توسط پزشك معمولاً در مطب يا كلينيك بيمارستان انجام شده است و بيمار با دستورات پزشك به صورت تايپ شده مراجعه مي كند . كليه اقدامات درماني كه براي بيمار انجام مي شود توضيح داده شده و كارت بيمارستان و شماره تماس در اختيار او قرار مي گيرد آموزش بدو ورود انجام مي شود و به كليه سوالات بيمار پاسخ داده مي شود .

نحوه ترخيص :

پس از كموتراپي با اطمينان از خوب بودن حال عمومي و عدم واكنش به دارو همراه بيمار مي تواند براي ترخيص اقدام كند .

پرونده مالي بيمار توسط منشي بخش تكميل شده و به واحد ترخيص ارسال مي شود در سيستم رايانه اي نيز ثبت ميشود. همراهان با مراجعه به واحد ترخيص و ذكر نام بيمار خود صورتحساب را تحويل گرفته و در قسمت صندوق پرداخت مي نمايند . در انتها برگه اجازه خروج بيمار از بيمارستان در سه نسخه صادر مي شود كه يك نسخه از آن به بخش تحويل مي شود و بيمار مي تواند بخش را ترك كند. نسخه ديگر در هنگام خروج از بيمارستان به انتظامات داده مي شود و يك نسخه هم رسيد خود بيمار است و نزد وي مي ماند .