گردشگری سلامت

گرشگردی سلامت چیست؟

ipdامروزه پدیده‌ی " گردشگری سلامت " یه به عبارت دیگر " توریسم درمانی " به طور گسترده مورد استقبال مردم دنیا قرار گرفته است. اما گردشگری سلامت چیست؟ سازمان جهانی جهانگردی (UN-WTO)، گردشگری سلامت را این‌گونه تعریف کرده است : سفری که یک شخص با هدف دریافت خدمات درمانی به کشوری دیگر انجام می‌دهد. به بیان دیگر یک توریست با سفر کردن از محل زندگی خود، از خدمات درمانی کشور مقصد بهره‌مند می‌گردد تا سلامت جسمی و یا روانی‌اش را تامین نماید.  علل ظهور این پدیده نیز نبود برخی از خدمات درمانی،  هزینه‌ی زیاد و نبود تکنولوژی‌های پیشرفته درمانی در کشور مبدا است.

در حال حاضر مدیکال توریسم  در دنیا مورد استقبال گسترده قرار گرفته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه این فرصت را غنیمت شمرده و از آن برای بالا بردن تولید ناخالص ملی و ارتقاء استانداردهای کیفیتی ارائه‌ی خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خود بهره می‌برند.

از الزامات اصلی این صنعت نوپا، وجود مراکز درمانی و بیمارستان‌های پیشرفته با امکانات مناسب است. کشور ما با توجه به نیاز مبرم کشورهای همسایه به دریافت خدمات درمانی مناسب، و وجود قدرت علمی و نیروی انسانی شایسته، پتانسیل تبدیل شدن به یکی از قوی‌ترین و برترین مقاصد گردشگری سلامت دنیا را دارا می‌باشد.

خدمات گردشگری سلامت در بیمارستان‌های ایران

در سال‌های گذشته برخی از بیمارستان‌های ایران مانند بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی لاله ، موفق به دریافت مجوزهای رسمی و گواهینامه‌های بین‌‌المللی جهت ارائه‌ی خدمات درمانی به گردشگران بین المللی شده و پذیرای بیماران خارجی بوده‌اند.

ارائه‌ی خدمات گردشگری سلامت در بیمارستان‌های ایران با استقبال گسترده روبه‌رو شده است. یکی از دلایل مهم این پدیده هزینه‌ی مناسب خدمات درمانی و پزشکی در ایران، نسبت به کشورهای توسعه یافته است.  هزینه‌ی درمان برای بیماران بین‌المللی در ایران بسیار پایین‌تر تمام  می شود.

علاوه بر این کشور ما از نظر موقعیت جغرافیایی در مجاورت بیش از ۱۰ کشور با جمعیت بالای ۲۰۰ میلیون نفر است. اغلب این کشورها نیز در عرصه‌ی پزشکی و درمان بسیار ضعیف‌ بوده و توان رقابت با پزشکان و کادر درمان حاذق ایرانی را ندارند. به همین علت است که این کشورها بازار بالقوه‌ای برای صنعت توریسم درمانی ما به شمار می‌آیند. لازم به ذکر است که بیمارستان‌های تخصصی و فوق تخصصی  لاله   برای درمان بیماران از جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌ها استفاده می‌نماید. همچنین انواع جراحی‌ها با کیفیت بالا دربیمارستان ما توسط پزشکان زبردست انجام می‌شود. ناگفته نماند پزشکان صاحب نامی  در بیمارستان لاله  حضور دارند  که آوازه‌ی شهرت آن‌ها به رونق صنعت گردشگری سلامت ایران کمک شایانی نموده است .

پژوهشگران و دانشمندان ایرانی در زمینه‌هایی مانند روش‌های نوین درمان نازایی و ناباروری و سلول‌های بنیادی جراحی های پیشرفته مغز و اعصاب و قلب و انواع جراحی های  درمانی و زیبایی  پیشرفت‌های بسیاری را رقم زده‌ اند و قدرت درمانی ایران را در این زمینه های مختلف علم پزشکی  به نمایش گذاشته‌اند.

البته باید به عوامل بالا  تاثیر جاذبه‌های توریستی، مناظر طبیعی و آب و هوای چهار فصل  کشور و موقعیت مناسب  بیمارستاان لاله  را اضافه نمود . همه‌ی این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا بیماران بین‌المللی زیادی را برای دریافت خدمات درمانی از سراسر دنیا به ایران و بیمارستان لاله مراجعه کنند  و بیمارستان لاله را به  یکی از قطب‌های گردشگری سلامت در تهران  تبدیل کنند.